Od 1998 roku Oddział PTTK w Koninie realizuje cykl spacerów edukacyjno - rekreacyjno - krajoznawczych na tropach dziedzictwa narodowego dla mieszkańców regionu konińskiego. Dzięki współpracy z Miejskim Zakładem Komunikacji w Koninie transport na dalsze odcinki jest zapewniony w ramach aktualnej taryfy. Podczas ostatniego w 2012 roku spaceru linię SPACER obsłużył pan Grzegorz Matuszak. Trasa wiodła do Kleczewa, gdzie gmina realizuje rekultywację terenów pokopalnianych z pomocą funduszy unijnych. W publikacjach regionalnych od kilku miesięcy pojawiały się zapisy o nowych inwestycjach. Klub Turystyczny PTTK zwrócił się do Urzędu Gminy i Miasta w Kleczewie z propozycją spaceru, która została przychylnie przyjęta przez burmistrza Marka Wesołowskiego.
W niedzielę 9 grudnia 2012 r. 70 piechurów z Konina, Słupcy i Kościelca zdobyło wzgórze kleczewskie, podziwiając zimową panoramę miasta i nieczynnych odkrywek. Parasole przydały się jedynie do wspólnego zdjęcia na ośnieżonym szczycie, bo nie padało, za to było mroźno. Najmłodszymi uczestnikami byli Iza Pęcherska i Jan Okoński. Na terenach rekultywowanych w ramach programu unijnego oczekiwał pan Tadeusz Michalski z UGiM w Kleczewie. Bombardowany licznymi pytaniami zaciekawionych turystów poprowadził spacer wokół jeziora. Szybko zdobył sympatię, zwłaszcza najmłodszej grupy ze Szkoły Podstawowej nr 15 pod opieka pani Ewy Glanc. Zagospodarowanie 40 ha terenu wokół jeziora wywarło duże wrażenie. Podziwiano ptactwo wodne i rączą sarenkę. Pan Tadeusz poinformował, że od tygodnia obiekt posiada zgodę na użytkowanie. Wielu odwiedzających pytało o możliwość uzgodnienia pobytu w 2013 roku.
Po rozgrzaniu w chacie grilowej ciepłym posiłkiem z restauracji VENA turyści przemieścili się do koparki SchRS315, stojącej jako eksponat opodal cmentarza. Tam wykonali wspólne zdjęcie z pracownikiem biblioteki Maciejem Grzeszczakiem. Pan Maciej zaprowadził grupę na cmentarz do mogiły 22 powstańców styczniowych i do siedziby biblioteki. Historię obiektu omówiła dyrektor Elżbieta Gruszczyńska. Znawca górnictwa Eugeniusz Jaszczak opowiedział o oglądanej koparce i jej historii. Maciej Grzeszczak dał wykład o powstaniu styczniowym w okolicach Kleczewa. Kulturalną ucztę zakończyła pani Blanka Głoszkowska, prezentując wystawę własnych prac malarskich. Prezes Oddziału PTTK w Koninie Andrzej Łącki na ręce dyrektor Elżbiety Gruszczyńskiej złożył podziękowanie za przyjęcie licznej grupy. W uroczystej atmosferze koordynator STR CIKLO wręczył kol. Leszkowi Ruminkiewiczowi zdobytą w trakcie Roku Turystyki Rowerowej '2012 odznakę. Prezes Klubu Turystycznego Zbyszek Szczypkowski pogratulował rodzinie Pęcherskich zdobytych odznak Turysta Ziemi Konińskiej. Życząc do siego roku turyści pożegnali gościnny Kleczew. Na drugi etap z Bieniszewa do Konina wybrało się 5 turystów.
Tekst: Wanda Gruszczyńska
Fot. Marek Chlebicki, Piotr Pęcherski, Bogdan Rachuba, Zbyszek Szczypkowski, Władek Wojtulewicz
Program: Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny
Priorytet IV Rewitalizacji obszarów problemowych
Działanie 4.2 – Rewitalizacja zdegradowanych obszarów poprzemysłowych i powojskowych
Zadanie: „Rewitalizacja terenów pogórnicznych wokół jeziora w Gminie Kleczew"
Okres realizacji: listopad 2010- grudzień 2012
Koszt całkowity: 4.390.125,84
Wartość dofinansowania: 3.292.594,38
Spacer Parasolowy Konin - Kleczew

Archiwum